Ligile românești în FIFA!

43 posts Page 3 of 5
Nu am dat nici un nume, nu ai de unde sa stii despre cine e vorba. Nici mie nu imi place sa fie stricata surpriza. In serial mor macar 2-3 persoane pe episod, nu ai de unde sa stii la cine ma refer.
Image
Pai doar e facut de HBO, cam pe aceeasi reteta ca Game of Thrones: foarte, foarte multe personaje, fiecare grup de personaje cu storyline-ul lor, iar tot ce ii leaga sunt afacerile cu alcool de pe timpul prohibitiei...
Image
Eu momentan urmaresc Lost si Sopranos si mai sunt la zi cu Criminal Minds si American Horror Story. La Lost am ajuns la ultimul sezon, e un serial care incearca sa socheze in fiecare episod. Desi nu imi plac SF-urile in general pe acesta l-am urmarit datorita mai multor recomandari din partea prietenilor si chiar nu a dezamagit. La noi in tara a prins foarte bine, in strainatate a prins deasemenea insa nu chiar la acelasi nivel. Eu nu sunt nici un mare fan Lost dar nici nu il hulesc.
In categoria serialelor mele favorite intra Breaking Bad (de departe cel mai bun serial urmarit de mine atat ca scenariu, personaje, actori, fiind si presarat cu unele easter eggs delicioase :) ), Dexter, House (Hugh Laurie rocks!!!). Ca si comedii am urmarit Married with Children (genial) si Two and a Half Men (Charlie Sheen in viata de zi cu zi :D ).
Am văzut și eu Lost, dar finalul a fost destul de previzibil din punctul meu de vedere. După ce-l termini te aștept cu un review, chiar sunt curios să-l citesc. American Horror Story are doar 3 sezoane, nu?
AHS are 3 sezoane si stiu ca s-a anuntat sezonul 4 prin toamna (poate a si inceput deja). In general nu urmaresc seriale on-air pentru ca nu sunt in stare sa astept o saptamana pentru un episod :P . La Criminal Minds (episoadele nu au mare legatura intre ele) si la AHS (sezoanele nu au legatura intre ele) este altceva, povestea nefiind legata. Game of Thrones am auzit ca merita urmarit insa astept finalizarea lui ca sa il pot vedea in liniste.
kevin10 wrote: Am văzut și eu Lost, dar finalul a fost destul de previzibil din punctul meu de vedere. După ce-l termini te aștept cu un review, chiar sunt curios să-l citesc.

SPOILER ALERT!
Mi se pare ca pentru a-l face interesant scenaristii/producatorii au recurs la prea multe elemente science fiction (religie, mitologie, stiinta, experimente pe animale/oameni, electromagnetism, bucle temporale, lumi paralele, purgatoriu, reincarnare si multe altele). Trebuie sa recunosc ca a inceput foarte bine, primele 2-3 sezoane mi-au placut mult, avand o doza de mister bine dozata, insa dupa aceea mi s-a parut ca devine o "ciorba cu de toate". Au lipsit doar OZN-urile si extraterestrii pentru a fi un serial full-option.
Dupa primele 5 sezoane aveam cam 200 de intrebari legate de acea insula. Sezonul 6 ar fi trebuit sa le lamureasca si chiar a incercat sa faca lucrul acesta. In mare parte a reusit, desi unele raspunsuri mi se par puerile (vezi acel "dop" pus la loc de Jack care salveaza insula in ultimul episod sau usurinta cu care fumul negru iese din joc deasemenea la final de sezon sau repararea avionului cu banda adeziva :lol: ), insa au ramas si multe intrebari fara raspuns (cine a construit statuia si ce reprezinta ea, ce sunt acele 6 numere, cine a pus roata in functiune si multe altele care nici nu imi vin in minte). Acest sezon a fost de departe cel mai slab aducand niste abureli incredibile.
Singura parte buna din acest final a fost acea "realitate alternativa", locul unde pasagerii Oceanic 815 (si nu numai) s-au strans dupa moarte pentru a trece mai departe. Un fel de combinatie Ghost Whisperer cu Sixth Sense. Aceasta realitate a fost mult mai interesanta si frumos incheiata decat actiunea din lumea reala.
Am terminat serialul in mai putin de o luna, deci pot zice ca m-a fascinat, in special cu detaliile frumos adaugate. Ca personaje mi-au placut Sawyer si Desmond cu accentul sau adorabil :-D . Trebuie sa le mentionez si pe Kate si Claire care arata superb :X .
Daca ar fi sa ii acord o nota per total aceea ar fi 7,5/10.
Kevin astept si parerea ta si a altor persoane care au vazut Lost.
A vazut cineva finalul de la Under the dome? E asa de fucked up, sunt multe lucruri care nu au logica dar nu am cu cine sa le discut. :))
Image
Pentru fanii Batman, va recomand serialul Gotham. Este proaspat, a aparut abia doar un episod, dar pare sa aiba un potential extraordinar !
Rolul principal este James Gordon, acum abia doar un 'rookie' la sectia de politie din Gotham, iar partenerul lui nu este altul decat Harvey Bullock.
Povestea incepe oarecum de la moartea parintilor lui Bruce Wayne, iar serialul are ca scop sa arate originile personajelor din canonul Batman pana la aparitia cavalerului intunecat ! :))
Daca esti fan Batman, e extraordinar serialul; actorii sunt alesi perfect, iar actiunile, caracterul si replicile personajelor nu fac altceva decat sa reprezinte un alt pas catre ceea ca au sa devina, catre punctul in care devin personajele deja consacrate din benzile desenate ! :D
Image
Seriale de urmarit va pot recomanda: Blue Blood, Hawaii Five 0, Chicago Fire, White Collar, Revolution, The walking dead, Justified, 24, Homeland, Game of thrones, Dexter, The blacklist, Z Nation, Flash Forward, Jericho, Flashpoint, Stargate Sg1, Day break, Chicago PD, Ncis Los Angeles, Common Law, Suits, Fastlane, Crossing Lines, Agents of SHIELD, Banshee.

Intradevar unele nu sunt atat de WOW dupa ce te uiti la White collar, the walking dead, 24, dexter, suits, etc.. dar merita. Spor la vizionat :D. Si astept si eu alte recomandari, ca le-am vazut pe toate, chiar si Breaking bad.. care l-am abandonat dupa un sezon, mie personal nu imi place.
Chris210 wrote: chiar si Breaking bad.. care l-am abandonat dupa un sezon, mie personal nu imi place.

Mai trage cu dintii de inca un sezon. Dupa aceea o sa imi faci o bere ;)
43 posts Page 3 of 5