Ligile românești în FIFA!

15 posts Page 2 of 2
destul cat sa ma tina la ei:)
ImageImage
Daca sunteti din Constanta, va sugerez Academia Navala Mircea cel Batran. Ar mai fi si Universitatea Maritima Constanta pe acelasi domeniu, insa Academia e de prestigiu si chiar mai inveti cate ceva si din cate am inteles, o firma cand alege un candidat da mai bine faptul ca ai absolvit Academia... Aveti de ales dintre urmatoarele sectii: punte, motoare si electronistit; bine, mai e si management portuar, insa acolo sunt numai pasarici si nu poti sa pleci pe mare.
Eu sunt la punte, adica dupa ce fac cadetia (1 an pe mare) plec ofiter III, dupa avansez ofiter II, ofiter I si in final comandant. Daca prind voiaje des, in 10 ani pot ajunge comandant. Un comandant castiga peste 10.000 Euro pe luna. Iar ca ofiter III castigi peste 1500-2000 Euro pe luna. Depinde de firma, depinde de vas. Pe petroliere castigi cel mai mult, fiind riscuri mai multe. Academia are si camin, deci este usor si pentru cei din alte orase. Poti urma chiar si la sectia de militara daca iti place armata (eu sunt la civili).
Daca iti place sa navigi pe mare, e o meserie placuta si foarte banoasa !
Avantaje: vezi lumea, castigi foarte bine
Dezavantaje: esti plecat cu lunile si e urat mai ales daca ai o femeie mai bagajel... :))
Image
Si eu am terminat Matematica-Informatica ca mai apoi sa ajung la UVT la Comunicare si Relatii Publice :)) nu e panica! Si da la FEEA o sa iti trebuiasca ceva matematica.
Dar ce zici, imi ajunge matematica din clasele 9-10?
Image
Cineva de prin Cluj?
15 posts Page 2 of 2